Zakup mieszkania od dewelopera to najlepszy wybór z punktu widzenia osób, którym zależy na komforcie. W odróżnieniu od lokali z rynku wtórnego spełnia ono współczesne standardy dotyczące efektywności energetycznej i obecnej na osiedlu infrastruktury. Zakup nieruchomości przed Tobą? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego. Zapraszamy do lektury kompleksowego poradnika!
Z artykułu dowiesz się m.in.
Zakup mieszkania od dewelopera bardzo często oznacza realizację wieloletniego marzenia, z którym wiąże się kredyt hipoteczny. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby pomóc Ci podjąć dobrą decyzję o zakupie. Dzięki temu będziesz zadowolony z lokalizacji czy wysokiego standardu wykończenia mieszkania. Na szczęście wybór lokali dostępnych na rynku pierwotnym jest bardzo duży. Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę przy wyborze nieruchomości?
Udało Ci się wytypować kilka ofert, które spełniają Twoje wymagania? Przed podpisaniem umowy deweloperskiej, a nawet zanim nastąpi umowa rezerwacyjna, masz jeszcze kilka zadań do wykonania. Chcesz lepiej poznać swoje nowe mieszkanie? W ATAL wszyscy klienci mają możliwość odbyć wirtualny spacer i obejrzeć wizualizację mieszkania przed zakupem.
Godny zaufania deweloper ma doświadczenie i może poszczycić się nagrodami otrzymanymi za przeprowadzone w przeszłości projekty. Zajrzyj do Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Krajowego Rejestru Sądowego, bo to kolejna gwarancja rzetelności przedsiębiorstwa. Poproś dewelopera o prospekt informacyjny, w którym znajdziesz szczegóły dotyczące całej inwestycji, jak również Twojego wymarzonego mieszkania.
Zależy Ci na dobrej komunikacji z centrum lub innymi dzielnicami miasta? Przed zakupem mieszkania przenalizuj możliwości dojazdu: komunikacją miejską oraz własnym samochodem. Wybierz się na spacer po okolicy, by sprawdzić, czy w sąsiedztwie czujesz się komfortowo.
Mieszkanie od dewelopera możesz kupić wykończone pod klucz lub w stanie deweloperskim. Tu nie ma jedynego słusznego rozwiązania. Wykończenia pod klucz zyskują na popularności, ponieważ z chwilą odbioru mieszkania, możesz natychmiast się do niego wprowadzić i zaoszczędzić mnóstwo czasu na projektach, zakupach i współpracy z ekipą wykończeniową. Jeśli wybierzesz stan deweloperski, wszystkie te obowiązki spoczywają na Twoich barkach, ale w zamian możesz stworzyć całkowicie unikalny projekt. Pamiętaj, że w umowie deweloperskiej powinno być uwzględnione, w jakim standardzie wykończenia kupujesz mieszkanie i jaki zakres prac zostanie przeprowadzony.
Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, podobnie jak z rynku wtórnego, może odbywać się za gotówkę lub być finansowany kredytem. Który wariant Ciebie dotyczy?
Jeśli posiadasz wystarczające oszczędności, transakcja kupna mieszkania będzie prostsza. Gdy mieszkanie już istnieje, wystarczy spisać umowę w obecności notariusza i przekazać środki deweloperowi. W przypadku dopiero powstających inwestycji rozliczenie na rachunek powierniczy odbywa się w transzach, zgodnie z terminami ustalonymi przy podpisaniu umowy deweloperskiej. Największą transzę wpłacasz już po zakończeniu budowy i przekazaniu własności w formie aktu notarialnego.
Jeżeli musisz zdobyć finansowanie, rozpocznij starania od oszacowania swojej zdolności kredytowej. Wszystko wskazuje na to, że jesteś w stanie sprostać cenie mieszkania? Zanim wejdzie w życie umowa deweloperska, podpisz umowę rezerwacyjną lub przedwstępną. Wśród zapisów umowy rezerwacyjnej na wszelki wypadek powinna znaleźć się możliwość bezkosztowego wycofania się z transakcji, jeżeli nie uzyskasz kredytu.
Wybierz najlepszą opcję finansowania. W ATAL oferujemy naszym klientom wsparcie doradców finansowych, którzy analizują setki ofert z wiodących banków, biorąc pod uwagę warunki umowy kredytowej wkład własny, okres kredytowania, rodzaj oprocentowania i wiele innych czynników. Z naszej strony możesz również liczyć na bezpośrednią pomoc w ubieganiu się o kredyt. W przypadku pozytywnej decyzji to bank zadba o finansowanie Twojego nowego mieszkania, przelewając zgodnie z harmonogramem kolejne transze.
Czas podpisać bardzo ważną umowę deweloperską, będącą wstępem do przeniesienia własności lokalu, gdy nastąpi już odbiór mieszkania. Zapisy znajdujące się w umowie dotyczą odpowiedzialności dewelopera, ale również klienta, dlatego warto dobrze ją przeanalizować.
Wzór umowy deweloperskiej powinien określać:
Do umowy dołączany jest prospekt informacyjny ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi inwestycji. Taki obowiązek prawny nakłada ustawa deweloperska, która reguluje nabywanie nieruchomości z rynku pierwotnego
Rynek pierwotny ma tę przewagę nad wtórnym, że kupujący nie musi obawiać się przykrych niespodzianek, takich jak przestarzałe, uszkodzone instalacje. W momencie odbioru mieszkania warto jednak zweryfikować kilka faktów, takich jak:
Odbiór lokalu przebiegł pomyślnie? Teraz musisz jedynie wraz z deweloperem podpisać umowę kupna sprzedaży. Ma ona charakter notarialny. Lokal wyodrębniony z ukończonej inwestycji stanie się Twoją własnością. Na końcu złóż wniosek o wpis do księgi wieczystej, a jeśli zakup mieszkania odbył się przy pomocy kredytu, również o wpisanie hipoteki na rzecz w banku.
Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z wieloma formalnościami, których musisz dopilnować. Jeśli podejdziesz do sprawy rzetelnie, wybierzesz zaufanego partnera i dobrze poznasz rynek nieruchomości, z pewnością nie będziesz żałować swojej decyzji!