W budynku, który był częścią nieczynnego już młyna Różanka, powstaną mieszkania. Zabytkowy obiekt to ciekawy przykład architektury przemysłowej. Firma Atal mając na uwadze fakt, że postindustrialne mieszkania są coraz modniejsze, postanowiła wykorzystać atut budynku i dawny spichlerz przearanżować na lofty. Inwestycja realizowana jest pod nazwą Nowe Miasto Różanka. W zrewitalizowanym spichlerzu powstanie 40 mieszkań o powierzchniach od 29,4 do 101,86 m kw. Na dziewięciu kondygnacjach urządzone zostaną jedno-, dwu-, trzy- i czteropokojowe lokale. Projekt zakłada, że przy mieszkaniach powstaną balkony i ogródki.
„To unikatowa na skalę całego miasta inwestycja. Projekt zakłada bowiem rewitalizację budynków dawnego młyna przy jednoczesnym zachowaniu ich zabytkowych detali” – mówi Mateusz Juroszek, wiceprezes firmy Atal.
Inwestor zaznacza, że obiekt jest w dobrym stanie technicznym. Aby zmienić dawny spichlerz w budynek mieszkalny, konieczne będzie m.in. wykonanie nowych stopów, otworów na okna i drzwi oraz przebudowanie górnych kondygnacji. „Rewitalizacja spichlerza to bardzo ciekawy i jednocześnie, z uwagi na jego zabytkowy charakter, wymagający projekt. Zakłada on poszanowanie układu konstrukcyjnego budynku i uwzględnia jego zabytkowe detale. Dlatego modernizacja, na każdym jej etapie, znacznie różnić się będzie od budowy nowych mieszkań. Architekci nie mogą bazować na gotowych rozwiązaniach, wszystkie decyzje i technologie wykorzystywane podczas prac wymagają bardzo indywidualnego podejścia” – komentuje Mateusz Juroszek.