Mieszkania w małych budynkach w prestiżowych miejscach są zwykle droższe niż lokale na wielkich osiedlach.
Z danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że dużo kameralnych inwestycji mieszkaniowych powstaje na Pradze-Południe. W tym segmencie rynku wyróżnia się także Bemowo. – Tego typu projekty są też typowe dla Wawra i Wesołej, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna, w którą takie inwestycje dobrze się wkomponowują – tłumaczą analitycy RynkuPierwotnego.pl. – Z kolei Śródmieście oferuje projekty z wyższej półki. Są to kamienice po rewitalizacji i apartamentowce. Kameralne budynki z niewielką liczbą mieszkań powstają także w innych atrakcyjnych warszawskich lokalizacjach.
Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań w spółce Atal, zauważa, że sytuacja na warszawskim rynku nieruchomości jest dziś bardzo dobra. – Sprzedają się zarówno lokale w dużych, jak i mniejszych projektach. Stołeczny rynek jest bardzo chłonny. Kolejne kameralne inwestycje o wysokim standardzie na pewno znajdą klientów, jeśli powstaną w atrakcyjnych miejscach – ocenia Ewelina Juroszek. – W naszym warszawskim projekcie Walewska Residence ponad połowa mieszkań została zarezerwowana w ciągu dwóch tygodni od wprowadzenia do sprzedaży. W tym budynku, który powstaje niedaleko Stadionu Narodowego, Atal zaplanował 43 mieszkania o powierzchni od 33 do 124 mkw. Ceny za mkw. wahają się od 7,6 do 8,5 tys. zł. Lokale mają być gotowe na początku przyszłego roku. Ewelina Juroszek zwraca uwagę, że mniejsze inwestycje powstają często bliżej centrum, gdzie na wielkie kompleksy mieszkaniowe nie ma miejsca. – Lepsza lokalizacja często idzie w parze z wyższym standardem wykonania, co się przekłada na ceny mieszkań – mówi dyrektor ze spółki Atal. I podkreśla, że z punktu widzenia dewelopera realizacja kameralnej inwestycji wymaga mniejszego kapitału. – Na takie projekty decydują się więc także mniejsze firmy. Dlatego też klient, zanim podpisze umowę, powinien dobrze sprawdzić dewelopera – radzi Ewelina Juroszek.
W Warszawie jest 77 inwestycji deweloperskich, w których liczba mieszkań nie przekracza 40. Trudno jednak powiedzieć, czy takich niedużych inwestycji przybywa. Ich liczba utrzymuje się na stałym, dość wysokim poziomie. Wynika to z faktu, że takie?projekty powstają na niewielkich działkach, które są wciąż dostępne w wielu warszawskich dzielnicach, nawet tych uznanych za bardziej atrakcyjne. Największy wybór kameralnych inwestycji mamy na Pradze-Południe. W tej dzielnicy – na Saskiej Kępie – są oferowane projekty z wyższej półki. W innych południowopraskich lokalizacjach znajdziemy lokale z niższych segmentów rynku. Zdecydowana większość poszukujących mieszkań?– niezależnie od tego, czy wybiera rynek pierwotny czy wtórny – woli raczej lokale na kameralnych osiedlach. Deweloperzy inaczej podchodzą do sprzedaży mieszkań w inwestycji liczącej 300 mieszkań, a inaczej takiej, która liczy sobie np. tuzin lokali. W tej drugiej ustawi ceny ofertowe raczej na nieco wyższym poziomie, szczególnie gdy wyróżnia się ona atrakcyjnym położeniem czy ciekawą architekturą, a tak jest zazwyczaj. Cena mieszkań zależy głównie od lokalizacji, a większość kameralnych inwestycji powstaje w lepszych i bardziej pożądanych miejscach. Dlatego ceny w takich inwestycjach raczej nie bywają niższe niż na osiedlach molochach. O ile są wyższe, zależy natomiast od ich lokalizacji i standardu. Największą zaletą takich inwestycji jest właśnie bardzo dobra lokalizacja. Poza tym deweloperzy, którzy realizują małe projekty, dużą wagę przywiązują do estetyki i wyjątkowej architektury nieruchomości, co znacznie podnosi ich atrakcyjność. Kameralne inwestycje mieszkaniowe gwarantują zazwyczaj spokój, prywatność, prestiż oraz klimat zamieszkiwania na dużo wyższym poziomie aniżeli osiedla wielomieszkaniowe.