W ubiegłym roku powstało we Wrocławiu 7307 mieszkań – podaje Polski Związek Firm Deweloperskich. Rok wcześniej – 5454. 1 choć rynek nadal dynamicznie się rozwija, specjaliści dostrzegają tendencję spadkową
Z danych Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości wynika, że w drugim półroczu 2015 zainteresowanie popularnym segmentem nowych mieszkań o powierzchni 40-60 m kw. spadło z 62 do 52 proc., wzrosła natomiast liczba transakcji lokali najmniejszych
– do 40 m kw. Od roku 2017 może następować kolejny spadek spowodowany wymogiem 2 0-procentowego wkładu własnego.
– W przypadku kupna lokalu o wartości 300 tys. zl na rynku wtórnym trzeba będzie mieć minimum 70 tys. zł gotówki, a na pierwotnym
– 90 tys., uwzględniając koszty wykończenia mieszkania – mówi Marlena Joks z biura Iglica Nieruchomości, prezes DOSPON. – Oznacza to, że za rok własne mieszkanie może stać się luksusem. Nie wiadomo, z jaką ewentualną propozycją programową wystąpi rząd.
– Na razie rynek wydaje się być w stanie równowagi – uważa Wojciech Sury z LC Corp. – Określa to tzw. wskaźnik wyprze dąży obrazujący liczbę kwartałów koniecznych do wyprzedania dostępnej na rynku oferty przy uwzględnieniu średniej sprzedaży z ostatniego roku. Dla Wrocławia wynosi on według różnych analiz 4,4-4,8. Wartości powyżej pięciu kwartałów mogą oznaczać stopniowe nasycenie rynku, a w konsekwencji ograniczenie podaży. Warto przypomnieć, że w trudnym dla branży okresie wskaźnik ten oscylował w okolicach 8,5.
Z drugiej strony dotychczasowy dynamiczny rozwój pobudza apetyty młodych ludzi na własny dach nad głową.
– Wzrost zainteresowania nowymi mieszkaniami związany jest m.in. ze zmianą stylu życia i oczekiwań Polaków – uważa Barbara B rozda, menedżer i2 Development. – Coraz więcej osób przenosi się do miast w poszukiwaniu pracy i własnego lokum. A młodzi ludzie nie chcą już mieszkać w blokach wybudowanych w latach 70. I 80., preferują nowe osiedla o wysokim standardzie wykończenia.
W centrum ciągle się buduje
Wysokie ceny gruntu w centrum powodują, że standardowe budownictwo mocno rozwija się na obrzeżach miasta, a nawet tuż za jego granicami, 2-3 km, ale wygoda mieszkania w ścisłym centrum, dobrze skomunikowanym, sprawia, że mimo wyższych cen ma swoich zamożnych nabywców. Znakomitym przykładem jest Kępa Mieszczańska, na której domy wybudowało paru deweloperów.
Nieopodal, również nad Odrą, przy ul. Sikorskiego, Atal w przyszłym roku zakończy budowę dwóch wież, w których znajdą się 292 mieszkania.
Jedną z ciekawszych ofert w centrum są na pewno Tumskie Ogrody przy ul. Matejki budowane przez m Lokum. – 199 mieszkań plus osiem lokali usługowych. Ceny od 6,4 tys. do 7,8 tys. zł/m kw. Miejsce w podziemnym garażu w cenie mieszkania. Lokale mają od 36 do 87 m kw. Na razie zostało sprzedanych 40 proc. mieszkań. Część klientów będzie miała widok na Ogród Botaniczny i Ostrów Tumski. Znakomite połączenie komunikacji miejskiej, we wszystkich kierunkach.