Klimatyzacja w mieszkaniu wciąż traktowana jest jak luksus, a większość Polaków z niej rezygnuje. Na rynku mieszkaniowym nie ma wielu lokali, w których system klimatyzacyjny byłby elementem wyposażenia. Najczęściej można się z tym spotkać w ekskluzywnych apartamentach. Co prawda w wielu mieszkaniach istnieje możliwość zainstalowania klimatyzacji, jednak nie ma wcale wielu chętnych na tego typu dodatek.
Kupujący, nawet najzamoż-niejsi, często nie są przekonani do płacenia za klimatyzację, z której i tak będą korzystać tylko przez cztery miesiące w roku – mówi Sławomir Horbaczewski, ekspert rynku nieruchomości. Mieszkania ze średniego, lub nawet podwyższonego segmentu raczej nie mają w klimatyzacji, ponieważ znacząco zwiększa ona ich cenę.
– Klienci zwracają większą uwagę na lokalizację, cenę za mkw. i standard wykonania niż na tego rodzaju udogodnienia. W ofercie firmy nie mamy mieszkań standardowo wyposażonych w klimatyzację, wyjątkiem są ostatnie wolne apartamenty na wrocławskim osiedlu Zielona Etiuda – mówi Ewelina Juroszek, dyrektor do spraw sprzedaży mieszkań w Atalu.
Wśród kupujących mieszkania wciąż dominuje przekonanie, że klimatyzaga w mieszkaniu to znak luksusu. Nic w tym dziwnego, skoro większość z nich to nabywcy lokali o średnim standardzie.
– Osób, które pytają o taką instalację, jest bardzo mało. To około 5 proc. wszystkich klientów. W inwestycjach luksusowych, jak np. krakowska Nadwiślańska 11, liczba nabywców zainteresowanych klimatyzacją jest większa i stanowi już kilkanaście procent – informuje Ewelina Juroszek. Większość klientów interesuje jednak przede wszystkim odpowiednia konstrukcja budynku, która sprzyja przepływowi powietrza i utrzymywaniu dobrej temperatury w pomieszczeniach. — Klient zawsze będzie oczekiwał przede wszystlam profesjonalnej wentylacji – przekonuje Sławomir Horbaczewski. Również dla dewelopera wyposażenie budynku w klimatyzację jest kłopotliwe. Klimatyzacja i wentylacja są jednymi z najkosztowniejszych elementów budynku. Dlatego wielu deweloperów na nich oszczędza.
– W Polsce przeważają inwestycje z segmentu popularnego, ekonomicznego, dostosowanego do możliwości nabywczych większości społeczeństwa. Systemy klimatyzacji czy wentylacji z wyższej półki, czyli mechanicznej z odzyskiem ciepła, nie są powszechnie stosowane przez obecnych na polskim rynku deweloperów, ponieważ znacznie podwyższają koszty inwestycji. Deweloperzy projektują zatem budynki z najprostszą wentylacją grawitacyjną – mówi Sławomir Horbaczewski.
Zdaniem ekspertów, ważniejsze, żeby deweloper wykonał prawidłowo wentylację grawitacyjną, niż wyposażał budynek w klimatyzację i wentylację mechaniczną. – Część może zdecydować się na zakup tańszych urządzeń, co pomoże zredukować koszty i podniesie klasę inwestycji, ale przyszli lokatorzy po kilku latach będą musieli zapłacić słono za konserwację, naprawy lub wymianę słabej jakości sprzętu – ostrzega Sławomir Horbaczewski. W wielu mieszkaniach istnieje możliwość późniejszego zainstalowania klimatyzacji.
– Jeśli budynek pod względem technicznym nadaje się do takiego montażu, zgodę wyrażają architekt oraz kierownik budowy. Klienci czasami się decydują wykonać taką instalację w ramach zmiany lokatorskiej lub robią to sami po odbiorze mieszkania, ale zawsze na własny koszt – podkreśla Ewelina Juroszek. Warto podkreślić, że klimatyzacja i wentylacja mechaniczna wysokiej klasy oznaczają większe koszty eksploatacyjne, czyli również wyższy czynsz.